logo bip Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu miejskiego w Gorzowie Śląskim

logo gminy
LEKTOR
XML

BUDOWA INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ "USZYCE II" WRAZ Z MAGAZYNEM ENERGI ORAZ INFRASTRUKTURĄ TECHNICZNĄ

Planowana inwestycja będzie realizowana w województwie opolskim, w powiecie oleskim, w gminie Gorzów Śląski, na terenie działek o nr ewid.: 987 i 988 obręb Uszyce. Łączna powierzchnia działek inwestycyjnych wynosi ok. 53,60 ha. W ramach przedsięwzięcia planuje się zajęcie terenu o powierzchni ok. 50,57 ha. Obecnie teren inwestycyjny jest niezabudowany i niezamieszkany, jest wykorzystywany rolniczo, stanowi teren gruntów ornych. W granicy działki nr 988 zlokalizowany jest ciek - Pianka; znajduje się poza zakresem inwestycji. Dla powyższego cieku nie została wydzielona osobna działka ewidencyjna. W najbliższym otoczeniu również znajdują się tereny rolnicze i leśne. Najbliższy teren zabudowy mieszkaniowej zlokalizowany jest w odległości ok. 360 m od terenu przedmiotowej inwestycji. Teren planowanej inwestycji nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Na przedmiotowym obszarze zlokalizowane zostaną systemy fotowoltaiczne, pozwalające na wytwarzanie energii elektrycznej, przy pomocy ogniw fotowoltaicznych o łącznej mocy do 80 MW, z odnawialnych źródeł energii (energia słoneczna). Przewiduje się możliwość realizacji inwestycji w formie niezależnych instalacji o dowolnych konfiguracjach mocy lub budowania w całości. W ramach przedsięwzięcia zostaną wykonane następujące elementy:

  • stalowe, konstrukcje i elementy montażowe do instalacji paneli (tzw. stoły fotowoltaiczne), usytuowane na gruncie,
  • panele fotowoltaiczne o łącznej mocy do 80 MW (do 119 403 szt.),
  • inwertery stringowe 300 kVA (moc czynna z przedziału od 300 kVA do 500 kVA; do 267 szt.) lub inwertery centralne 3,0 MVA (moc pozorna z przedziału od 3,0 MVA do 10,0 MVA;
    do 27 szt.),
  • kontenerowe stacje transformatorowe (do 27 szt.),
  • stacja GPO,
  • pośrednie rozdzielnice prądu zmiennego niskiego napięcia,
  • magazyny energii (do 17 szt. jednostek magazynujących, maksymalna liczba kontenerowych zasobników energii – 60 szt.)
  • linie kablowe energetyczne,
  • instalacja odgromowa, przepięciowa oraz uziemiająca,
  • drogi wewnętrzne, plac manewrowy oraz zjazd z drogi lokalnej,
  • ogrodzenie, monitoring i pozostałe elementy infrastruktury niezbędne dla funkcjonowania elektrowni, w tym: urządzenia monitoringu elektrowni i systemy ochrony obiektu.

Panele fotowoltaiczne mają na celu dokonywanie konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną i odprowadzanie wytworzonej energii, poprzez stacje transformatorowe, do sieci operatora. Przewiduje się zastosowanie paneli pokrytych powłoką antyrefleksyjną, która zwiększa ich wydajność oraz eliminuje efekt tafli wody. Panele zostaną  zamontowane pod odpowiednim kątem, na wolnostojących konstrukcjach, wbijanych/wkręcanych w grunt. W przypadku miejsc, gdzie z uwagi na warunki gruntowe oraz np. silne podmuchy wiatru (w pierwszych rzędach) nie będzie możliwe wbicie/wkręcenie słupów podporowych konstrukcji w grunt, dopuszcza się możliwość zastosowania konstrukcji kotwionej; taki sposób montażu słupów podporowych dopuszcza się tylko w sytuacji bezwzględnej konieczności, sytuacji awaryjnej w pojedynczych przypadkach. Przestrzeń pomiędzy rzędami paneli nie będzie przekształcona i pozostanie biologicznie czynna. Łączna wysokość konstrukcji nie przekroczy 5 metrów. Panele zostaną podłączone do inwerterów zmieniających prąd stały na prąd przemienny o parametrach dostosowanych do sieci publicznej. Urządzenia przetwarzające prąd będą umieszczone na konstrukcjach wsporczych pod panelami lub posadowione na osobnych konstrukcjach wsporczych kotwionych w gruncie między rzędami paneli. Projektuje się zastosowanie prefabrykowanych kontenerowych stacji transformatorowych nn/SN. Stacje będą wyposażone w podstawowy osprzęt tj. transformator, rozdzielnice SN, rozdzielnice nn, układy sterowania, kontroli i pomiarów. Ponadto, na terenie inwestycji zostanie zaprojektowana abonencka stacja elektroenergetyczna wyposażona, m.in. w transformator mocy WN/SN, napowietrzną rozdzielnie WN, budynek stacyjny z pomieszczeniami rozdzielni SN oraz nastawni. Dopuszcza się także zainstalowanie magazynów energii w postaci akumulatorów litowo-jonowych, służących m.in. równoważeniu popytu i podaży energii elektrycznej w dobowych okresach zmian zapotrzebowania, poprawie jakości energii elektrycznej oraz uelastycznieniu wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Na terenie inwestycji zostaną wykonane drogi wewnętrzne na potrzeby obsługi instalacji oraz dojazdowa prowadząca ze zjazdu z drogi publicznej na teren obiektu.

Obszar elektrowni zostanie ogrodzony z zachowaniem przerwy miedzy gruntem a krawędzią ogrodzenia min. 20 cm, co pozwoli na swobodne przemieszczanie się małych zwierząt przez teren farmy fotowoltaicznej. Ogrodzenie nie będzie wyposażone w system płoszenia zwierząt. Dla zapewnienia ochrony mienia planuje się instalację systemu monitoringu.

Planowana farma nie wymaga stałej obsługi - będzie monitorowana i zarządzana zdalnie. Czynności obsługowe i serwisowe, wymagające udziału człowieka, będą wykonywane sporadycznie. Przewidywany czas eksploatacji inwestycji wynosi ok. 30 lat.

Do pobrania

Metryka

Liczba odwiedzin 888
Osoba wprowadzająca informację Iwona Mycka-Kocemba
Osoba publikująca informację Iwona Mycka-Kocemba
Osoba odpowiedzialna za informację Iwona Mycka-Kocemba
Data opublikowania 2024-01-17 09:54:26
Zmodyfikował Iwona Mycka-Kocemba
Data ostatniej aktualizacji 2024-09-12 12:39:00

Historia zmian

Czas Dane osoby zmieniającej Opis zmiany
2024-09-12 12:39:00 Iwona Mycka-Kocemba Edycja artykułu
2024-07-31 15:03:29 Iwona Mycka-Kocemba Edycja artykułu
2024-07-08 11:04:43 Iwona Mycka-Kocemba Edycja artykułu
2024-06-24 11:42:12 Iwona Mycka-Kocemba Edycja artykułu
2024-04-03 14:31:49 Iwona Mycka-Kocemba Edycja artykułu
2024-02-27 10:48:46 Iwona Mycka-Kocemba Edycja artykułu
2024-02-07 14:19:28 Iwona Mycka-Kocemba Edycja artykułu
2024-01-17 09:54:26 Iwona Mycka-Kocemba Publikacja artykułu