logo bip Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu miejskiego w Gorzowie Śląskim

logo gminy
LEKTOR
XML

BUDOWA FARMY FOTOWOLTAICZNEJ O MOCY DO 17 MW LUB FARM FOTOWOLTAICZNYCH O ŁĄCZNEJ MOCY NIE PRZEKRACZAJĄCEJ 17 MW WRAZ Z INFRASTRUKTURĄ TECHNICZNĄ REALIZOWANEGO W CAŁOŚCI LUB ETAPOWO NA DZIAŁKACH W KOBYLEJ GÓRZE I PAKOSZOWIE, GMINA GORZÓW ŚLĄSKI

Treść decyzji została udostępniona w dniu 7 listopada 2022 roku,

w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Urzędu Miejskiego
w Gorzowie Śląskim, na okres 14 dni.

 

„Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy do 17 MW lub farm fotowoltaicznych o łącznej mocy nie przekraczającej 17 MW wraz infrastrukturą techniczną realizowanego w całości lub etapowo na działkach ewidencyjnych nr 72, obręb Kobyla Góra i Nr 145, 152, 160,0 164, obręb Pakoszów, gmina Gorzów Śląski”.

 

Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane zostanie na działkach nr 72, obręb Kobyla Góra oraz nr 145, 152, 160, 164, obręb Pakoszów, gmina Gorzów Śląski i będzie polegać na budowie instalacji fotowoltaicznej, której celem będzie produkcja energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej. Maksymalna moc elektryczna farmy została określona do 17 MW.

Przedsięwzięcie zostanie zlokalizowane na terenie stanowiącym grunty orne. W otoczeniu terenu inwestycji znajdują się tereny rolne. Najbliższa zabudowa mieszkaniowa znajduje się
w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej farmy fotowoltaicznej. W otoczeniu terenu inwestycyjnego znajdują się pola uprawne, zabudowania, drogi gruntowe, linia SN, las, rów melioracyjny. Teren inwestycji nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Całkowita powierzchnia zajęta pod instalacje wraz z infrastrukturą towarzyszącą będzie wynosiła do 13,5 ha. Inwestor dopuszcza realizacje inwestycji etapowo. Instalację fotowoltaiczną będą tworzyć następujące elementy:

  • panele fotowoltaiczne,
  • konstrukcje wsporcze paneli fotowoltaicznych,
  • inwertery,
  • stacje transformatorowe,
  • infrastruktura elektroenergetyczna,
  • urządzenia i aparatura zabezpieczająca, monitorująca,

infrastruktura towarzysząca – oświetlenie, ogrodzenie

W przypadku przedmiotowej inwestycji dopuszcza się realizację inwestycji w całości lub etapowo.

Panele fotowoltaiczne mają na celu dokonywanie konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną i odprowadzanie wytworzonej energii, poprzez stacje transformatorowe, do sieci operatora. Przewiduje się zastosowanie paneli fotowoltaicznych o mocy nie mniejszej niż 500 Wp, pokrytych powłoką antyrefleksyjną, która zwiększa ich wydajność oraz eliminuje ryzyko imitacji tafli wody. Ogniwa fotowoltaiczne zostaną zainstalowane na specjalnych konstrukcjach nośnych posadowionych na gruncie. Maksymalna wysokość instalacji nie przekroczy 7 metrów. Powstały w wyniku konwersji promieni słonecznych prąd elektryczny zostanie przekazany za pomocą połączeń kablowych do inwerterów, które umożliwią przetworzenie prądu stałego na przemienny, który zostanie przesłany liniami niskiego napięcia do stacji transformatorowych podwyższających napięcie do średniego. 

Przewiduje się wykorzystanie do 17 kontenerowych stacji transformatorowych, w których zostaną wydzielone pomieszczenia dla rozdzielni nn 0,4 kV, rozdzielni SN 15 kV oraz komór transformatorowych. Teren elektrowni zostanie ogrodzony siatką stalową bez podmurówki
z zachowaniem przerwy między gruntem a krawędzią ogrodzenia, co pozwoli na swobodne przemieszczanie się przez teren farmy fotowoltaicznej płazów, gadów i małych ssaków. Na terenie inwestycji zostanie utworzona nieutwardzona ścieżka techniczna wokół terenu elektrowni, umożliwiająca dostęp do poszczególnych sekcji paneli. Ponadto przy wjeździe na teren elektrowni planowany jest plac manewrowo-postojowy o powierzchni do 100 m2 wykonany z płyt ażurowych lub innych materiałów o charakterze tymczasowym.

Planowana farma nie wymaga stałej obsługi – będzie monitorowana i zarządzana zdalnie. Czynności obsługowe i serwisowe wymagające udziału człowieka, będą wykonywane sporadycznie.

Zgodnie z KIP przewidywany okres eksploatacji elektrowni fotowoltaicznej wynosi ok. 30 lat.

 

 

Treść decyzji została udostępniona w dniu 11 lipca 2022 roku,

w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Urzędu Miejskiego w Gorzowie Śląskim na okres 14 dni.

Do pobrania

Metryka

Liczba odwiedzin 2349
Osoba wprowadzająca informację Iwona Mycka-Kocemba
Osoba publikująca informację Iwona Mycka-Kocemba
Osoba odpowiedzialna za informację Iwona Mycka-Kocemba
Data opublikowania 2022-05-06 11:54:22
Zmodyfikował Iwona Mycka-Kocemba
Data ostatniej aktualizacji 2023-01-09 14:35:07

Historia zmian

Czas Dane osoby zmieniającej Opis zmiany
2023-01-09 14:35:07 Iwona Mycka-Kocemba Edycja artykułu
2022-08-22 14:44:20 Iwona Mycka-Kocemba Edycja artykułu
2022-07-11 11:27:54 Iwona Mycka-Kocemba Edycja artykułu
2022-06-08 09:00:23 Iwona Mycka-Kocemba Edycja artykułu
2022-05-16 12:35:00 Iwona Mycka-Kocemba Edycja artykułu
2022-05-06 11:54:22 Iwona Mycka-Kocemba Publikacja artykułu