BUDOWA WOLNOSTOJĄCEJ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ O ŁĄCZNEJ MOCY DO 3 MW (W TRZECH ETAPACH, KAŻDY PO OK. 1 MW) WRAZ Z INFRASTRUKTURĄ TOWARZYSZĄCĄ NA TERENIE DZIAŁEK O NR EWID. 466, 467, 469 POŁOŻONYCH W OBRĘBIE PAWŁOWICE, GMINA GORZÓW ŚLĄSKI
Planowana inwestycja realizowana będzie w terenie działek ewidencyjnych nr 466, 467, 469, obręb Pawłowice, gmina Gorzów Śląski, powiat oleski, województwo opolskie. Planowana elektrownia fotowoltaiczna zajmie obszar do ok. 2,96 ha. Teren inwestycji nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Na przedmiotowym obszarze zlokalizowana zostanie wolnostojąca farma fotowoltaiczna
o łącznej mocy do 3 MW (w trzech etapach, każdy po ok. 1 MW) wraz infrastrukturą towarzyszącą na działkach ewidencyjnych nr 466, 467, 469, obręb Pawłowice (gmina Gorzów Śląski, powiat oleski)”.
Wytworzona energia będzie przesyłana do sieci operatora energetycznego,
W ramach realizacji przedsięwzięcia przewidziano następujące elementy:
- moduły fotowoltaiczne na wolnostojących konstrukcjach wsporczych,
- przekształtniki DC/AC (inwertery) zamocowane do konstrukcji wsporczych lub zlokalizowane przy stacji transformatorowej,
- stacje transformatorowe (przewiduje się do 3 stacji),
- kontenerowe magazyny energii,
- trackery,
- instalacje elektryczne prądu stałego,
- trójfazową instalację elektryczną prądu przemiennego,
- przyłącze kablowe,
- układ pomiarowo-rozliczeniowy w miejscu dostarczania/odbioru energii elektrycznej,
- układy pomiarowo-kontrolne na zaciskach systemu,
- ogrodzenie wraz z bramą wjazdową i systemem monitoringu,
- ochronę odgromową i przeciwprzepięciową.
Panele fotowoltaiczne mają na celu dokonywanie konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną i odprowadzanie wytworzonej energii, poprzez stację transformatorową, do sieci operatora. Moduły fotowoltaiczne pokryte będą powłoką antyrefleksyjną, która eliminuje efekt tafli wody. Zostaną one zainstalowane na wolnostojących konstrukcjach (podporach). Panele będą montowane na stelażach pod kątem do 35 stopni względem ziemi. Dolna krawędź modułu będzie znajdować się na wysokości do 1,2 m nad poziomem gruntu, a górna na wysokości do 5 m. W celu zwiększenia efektywności, dopuszcza się możliwość zastosowania systemu nadążnego polegającego na montażu modułów fotowoltaicznych na trackerach śledzących wędrówkę słońca. Energia elektryczna z paneli fotowoltaicznych w postaci prądu stałego przesyłana będzie do inwerterów, których zadaniem jest przekształcenie jej na prąd zmienny. Z inwerterów energia elektryczna o niskim napięciu przesyłana będzie do transformatorów nn/SN, których zadaniem będzie podniesienie napięcia, aby możliwa była współpraca z siecią dystrybucyjną. Transformatory zostaną umieszczone w stacjach kontenerowych o powierzchni do 30 m2. Instalacja zostanie włączona do sieci dystrybucyjnej lokalnego operatora za pomocą przyłącza elektroenergetycznego, wykonanego na podstawie warunków przyłączenia. W celu gromadzenia nadwyżek energii zakłada się możliwość zastosowania do dwóch magazynów energii o mocy do 2,5 MW.
Planowana farma nie wymaga stałej obsługi - będzie monitorowana i zarządzana zdalnie. Czynności obsługowe i serwisowe, wymagające udziału człowieka, będą wykonywane sporadycznie. Teren elektrowni zostanie ogrodzony ażurowym ogrodzeniem o wysokości ok. 2 m, z pozostawieniem przerwy między ogrodzeniem a gruntem w celu swobodnej migracji płazów, gadów i małych ssaków. W celu ochrony mienia przewidywany jest system monitoringu.
Do pobrania
Metryka
Liczba odwiedzin | 2450 |
Osoba wprowadzająca informację | Iwona Mycka-Kocemba |
Osoba publikująca informację | Iwona Mycka-Kocemba |
Osoba odpowiedzialna za informację | Iwona Mycka-Kocemba |
Data opublikowania | 2021-10-28 13:28:21 |
Zmodyfikował | Iwona Mycka-Kocemba |
Data ostatniej aktualizacji | 2022-11-04 11:24:00 |